Facebook Instagram Twitter
Domluvit konzultaci
obrazek

Na co se nás ptáte ...

obrazek

Vyšetření podle tradiční čínské medicíny

Metody vyšetřování v tradiční čínské medicíně jsou tři základní - vyšetření pulzu, jazyka a dotazování se. Tradiční čínská medicína vyšetřuje pulz v šesti různých pozicích. Na každém zápěstí se nacházejí tři pozice, které lze cítit buď na povrchu nebo hlouběji v tkáni. Orgány jin lze vycítit v hluboké pozici, zatímco orgány jang na povrchu kůže. Na levém zápěstí najdeme srdce, játra a ledviny na hluboké úrovni a odpovídající orgány jang (tenké střevo, žlučník a močový měchýř) na povrchu. Pulzy pravého zápěstí ukazují stav orgánů jin plic, sleziny a srdce, povrchové pozice odrážejí stav orgánů jang tlustého střeva, žaludku a trojitého ohřívače.

Stav jazyka vyjadřuje celkový zdravotní stav člověka, je to vlastně takový mikrosystém. Terapeut pozoruje především barvu, strukturu (vlhký, suchý, lepkavý, lesklý atd.), tvar a případné povlaky. Tyto znaky mohou v různých úsecích jazyka, které odpovídají tělesným orgánům, vypadat různě. Kořen jazyka představuje ledviny, střed jazyka slezinu, pravá a levá středová strana játra, přední část plíce a špička jazyka srdce. Zdravý jazyk by měl mít bílý tenký povlak, přes který je vidět růžové tělo jazyka beze změn, kterými mohou být rýhy, tečky, otisky zubů, velké množství bílého nebo žlutého povlaku, absence povlaku atd.

Dotazování se je zaměřeno na základních pět prvků, a tedy i lidských orgánů. Terapeut poté v kombinaci s vyšetřením pulzu a jazyka stanoví diagnózu a možnosti léčby.

Objednat se
EN