Facebook Instagram Twitter
Domluvit konzultaci

Zavřít

Přihlášení přoběhlo úspěšně!

Děkujeme, že jste se přihlásili k odběru novinek a zajímavých informací!
Nebojte, váš e-mail bude u nás v bezpečí

China Care

>

Články

>

Jak na akné s čínskou medicínou?

Jak na akné s čínskou medicínou?

Moderní doba klade na každého z nás vysoké nároky, ať už jde o naše dovednosti a schopnosti anebo vzhled. Dokonalá image hraje velkou roli hlavně u mladých lidí, kteří přikládají vzhledu obrovskou důležitost, a jeho nedokonalost na ně může mít psychologické dopady.  Právě mladí lidé si přibližně v 80 % případů projdou zkušeností s akné. Ačkoliv akné není závažným zdravotním stavem a ve většině případů se v dospělosti upraví, má značný vliv na psychiku teenagerů. Jak vyplývá z výzkumů komentovaných na Dermatology Online Journal, akné je u mladých lidí spojováno s úzkostmi, depresí a dokonce sebevražednými myšlenkami. Akné tedy primárně nepředstavuje velké zdravotní riziko, ovšem sekundárně už ano.


Co je akné?

Akné vzniká v důsledku zvýšené tvorby mazu, který ucpává mazové žlázy zejména v obličeji, případně na ramenech a zádech. Uzavření vývodu mazových žláz způsobí lokální zánět, který je bolestivý, svědivý a po vyléčení může zanechat jizvičky. Důvodem, proč se akné vyskytuje zejména u teenagerů, je nástup hormonální aktivity v souvislosti s pubertou a u dívek se spuštěním menstruačního cyklu. Kromě adolescentů postihuje akné v menší míře i dospělé, zejména ženy po 30. roku života. Často bývá podnětem pro výskyt akné vysazení hormonální antikoncepce, která po řadu let zakrývá hormonální či jiné zdravotní problémy.


Západní pohled na léčbu

Moderní medicína se na akné dívá jako na problém kůže a nesleduje v této souvislosti stav vnitřních orgánů. Od toho se odvíjí léčba, která spočívá v nasazení mastiček, čistících gelů, případně antibiotik. Ženám je často doporučena hormonální antikoncepce, která dodáním hormonů do organizmu stav pleti zlepšuje. Vzhledem k tomu, že moderní medicína neřeší příčinu, často dochází k recidivě po vysazení léčby.


Čínská medicína řeší kořen nemoci

Tradiční čínská medicína vidí v akné nerovnováhu vnitřních orgánů, kterou kůže „jenom“ zrcadlí. Po úvodní diagnostice stanoví terapeut konkrétní obraz a od toho se odvíjí terapie. Ta má za úkol zharmonizovat postižené orgány natolik, aby se akné přestalo tvořit a pleť se sama vyčistila.


Arzenál tradičních metod

Pohledem čínské medicíny se akné tvoří v důsledku nahromaděného horka či vlhkého horka. U těžších forem je přítomna tvorba toxinu. Otázka vždy zní: Proč v organizmu horko vzniká? Který orgán je za to zodpovědný? Je možné, že dodávám do těla toxiny zvenčí? Zodpovědět tyto otázky je vždy úkolem diagnostiky. Klient občas nevěřícně sleduje zdánlivě nesouvisející otázky kladené terapeutem, ale právě pohled na člověka jako na celek, kde jedno souvisí s druhým, je doménou čínské medicíny.


Úprava stravy – první krok

Jedním z pilířů čínské medicíny je dietetika, aneb co to znamená jíst zdravě? Čínská medicína rozděluje potraviny do kategorií podle příslušnosti k jednotlivým elementům (dřevo, oheň, země, kov, voda) a také je řadí v rámci termodynamiky od nejchladnějších přes neutrální až po horké. To vše má v boji s akné velký význam. K tvorbě nepříjemných pupínků totiž nevhodná strava přispívá velkou měrou tak, že se podílí na tvorbě horka a vlhka, a to jsou základní příčiny tvorby akné.


Co je nejhorší? Za vyloženě nevhodné se považují ostrá koření, smažené, grilované a tučné pokrmy, cukr (je jedno jestli bílý nebo hnědý), mléčné produkty, alkohol, ale třeba i přemíra pečiva a dalších výrobků z mouky. Problémem jsou rovněž průmyslově zpracované pokrmy, které obsahují spoustu aditiv. Tím vším dodáváme do těla mnoho toxinů zvenku a tělo se s nimi musí nějak vypořádat. Že je vyloučí na periferii do kůže, je logickým krokem, protože v první řadě se snaží udržet zdravé vnitřní orgány.


Byliny si poradí

Čínské bylinné směsi jsou komplexní a termodynamicky vyvážené. Je důležité, aby je lidé užívali pod dohledem terapeuta. Laický výběr volně dostupných bylinných směsí může spíš uškodit. Terapeuti oceňují možnost sestavovat bylinné směsi klientům přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Mnoho směsí, které se používají, je prověřeno stovkami let empirie, a proto se stále používají, protože fungují.


Harmonizace akupunkturních drah

Práce s akupunkturními drahami je velmi efektivní metodou TCM. Akné se považuje za stav nadbytku a pomocí takzvaného „vypouštění“ vhodných akupunkturních bodů se docílí dobrého efektu. Metoda je velmi vhodná v kombinaci s užíváním bylin. Do terapie čínské medicíny nedílně patří i baňkování. Při potížích s akné se využívá hojně. Jde o aplikaci skleněných baněk na vybraná místa, odkud lze podle učení starých Číňanů vypustit škodlivou nadbytečnou energii.   


Stres – moderní zabiják

Stres neblaze ovlivňuje naše zdraví, to není nic nového. Současný životní styl, orientovaný zejména na materiální sféru, jako by neměl čas a prostor věnovat se i zdraví duševnímu. Součástí čínské medicíny je i zdravotní cvičení Qi Gong, v překladu práce s energií. Fyzicky nenáročné cvičení, které je založené na správném dýchání, může vnést do života vnitřní klid a při troše praxe člověk zvládá mnohem lépe i stres a emoční výkyvy. Významně tím může přispět ke zlepšení zdravotních potíží všeho druhu, tedy i akné.


Chcete-li se zbavit akné, obraťte se na naši kliniku China Care – vyhledáme Vám certifikovaného terapeuta TCM, který po vstupním vyšetření zvolí tu správnou strategii. Připravte se na několikaměsíční terapii, která však přinese své ovoce a při dodržení všech doporučení se můžete obtěžujícího akné zbavit natrvalo. Jana Škrletová

Terapeutka China Care


Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho se svými přáteli

EN